"Trafikte ne kadar çok denetim o kadar az kaza.."
İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkan Vekili Murat Bozkurt, "
Trafikte ne kadar çok denetim o kadar az kaza..Kazaların önlenmesi  için bizde esnaf odası olarak elimizi taşın altına koymaya her daim hazırız.." dedi

 

Başkan Vekili Murat Bozkurt, oda esnafının yaşadıkları sıkıntılar ve çözüm yolları hakkında şu değerlendirmelerde bulundu :
" Okul servislerinin okul bahçesinde müsait alan var ise yok ise okul girişine yakın alanda parklanma indirme bindirme alanlarının belediyeler tarafından uyarıcı tabela ve çizgilendirme ile belirlenmesi gerekmektedir.
Çoğu okullarda bahçeye giriş için  iki kapı bulunmaktadır.Bu kapılardan biri araç giriş çıkış için kullanılmalı diğeri ise yaya girişi için kullanılmalıdır.
Okul servis araçlarının okul bahçesine giriş yaparken çocukların tenefüste olmamasına bahçenin öğrenciler tarafından kullanılmadığı saat dikkatte alınarak okul güvenliği tarafından kontrollü bir şekilde parklanmasına yardımcı olunmalıdır.

Servis araçları çıkış yaparkende aynı dikkatle bahçede öğrenciler kalmadığı tesbit edildikten sonra araç çıkışına okul güvenliği tarafından izin verilmelidir.

Diğer bir konu servisci esnafımızın eğitimi ile ilgili yaşadığı sıkıntıdan ve çözümü ile ilgili olarak, şu bilgileri vermek istiyorum.Esnafımızın yıllardır her yıl değişik birim kurumlar tarafından eğitime tabi tutulmaktadır.İnanın her esnafımızda en az 5 adet kart veya belge bulunmaktadır.Bu belgeleri almaktan şikayetci değiliz ama fazlalığından şikayetciyiz..

Bir belgenin tüm kurumlar( Belediyeler, Milli eğitim müdürlükleri, Emniyet müdürlükleri, bakanlıklar vs.) tarafından kabul ve geçerliliği olması gerekmektedir.

Bununda ortaklaşa yapılacak toplantılarda tüm kurumların kabul etmesiyle hayata geçirilmelidir.Kazaların yaşanmaması için diploma değil iş deneyim veya konusu üzerinde aldığı eğitim belgesine dikkat edilmelidir.

Toplantılarında İl Emniyet müdürlüğü , esnaf odaları ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte yapılması gerekmektedir..

"Ne kadar çok denetim o kadar az kaza.." diye düşünmekteyim.
Kazaların önlenmesi  için bizde istanbul umum servis aracı işletmecileri esnaf odası olarak elimizi taşın altına koymaya her daim hazırız.."

ÖZEL HABER : Halis KAHRAMAN ** (TÜRKİYE HABER AJANSI )