Bakanlık, yolculara kemer uyarısı yapmayan otobüs firmasını uyardı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Fahri Trafik Müfettişi olan yolcunun şikayeti üzerine, K.K isimli seyahat firmasını yolculara kemer uyarısı yapmadığı için yazılı olarak uyardı.

 

Şikayetçi yolcu olan Fahri Trafik Müfettişi Halis Kahraman, K.K.isimli seyahat firmasının şoför ve muavininin  seyahat eden yolcular koltuklarına oturduklarında ve araç hareket ettiğinde, emniyet kemerlerini bağlamaları konusunda uyarı da bulunmayınca  firmadan şikayetçi oldu.

 

Müfettiş Yolcu Halis  Kahraman, Bakanlığa ilettiği şikayeti hakkında şöyle konuştu :

“ Kütahya Tavşanlı’dan İstanbul’a  K.K. isimli seyahat firmasına ait yolcu otobüsü ile 28 Ağustos 2019 günü seyahatimi  gerçekleştirdim.  Ancak, seyahatim boyunca ben hariç, otobüs de bulunan diğer yolcuların emniyet kemerini takmadığını gördüm. Otobüs şoförü ile muavinin yolcuların emniyet kemeri takması konusunda görsel ve işitsel vasıtalar ile bir uyarısı da olmadı.

 

Adı geçen seyahat firmanızın kurumsal bir firma olmasına ve yasal bir zorunluluk olmasına rağmen , şoför ve muavinin yolculara emniyet kemeri takmaları konusunda uyarı da bulunmaması önemli bir kusur ve eksikliktir.

 

Merkezi İstanbul’da bulunan Fahri Trafik Müfettişi Derneği’nin Yönetim Kurulu üyesi ve Basın Sözcüsü olarak, bu  şikayetimin  değerlendirilerek, yolcuların can güvenliği ile müşteri memnuniyetinin sağlanması için bundan böyle adı geçen seyahat firmasının otobüslerinde seyahat eden yolculara şoför ve muavin tarafından yolcuların emniyet kemeri takılması konusunda  uyarı yapılmasının  sağlanması isteğimi 04 Eylül 2019 tarihinde  K.K. isimli otobüs firmasının  e. posta adresine şikayet olarak bildirdim.

Neticeden tarafıma bilgi verilmesini talep ettim. Ancak bu şikayetime aylar geçmesine rağmen  adı geçen firma tarafından cevap verilmeyince  Ulaştırma  ve Altyapı Bakanlığına CİMER aracılığıyla  başvuru yaparak şikayetçi oldum.

Şikayetime Bakanlık tarafından verilen cevabi yazı da, şikayetçi olduğum otobüs firmasının yazılı olarak uyarıldığı bildirildi.

 

Bu uyarıyı diğer şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüs firmaları da dikkate alarak, yolcularını kemer bağlamaları konusunda uyarı da bulunsunlar..”

 

Şikayetçi müfettiş yolcu  Halis Kahraman’ın  e.posta  adresine Bakanlık tarafından iletilen cevabi yazı da şu ifadeler yer aldı :

 

“ T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)’ ne 06.01.2020 tarihinde yapmış olduğunuz 2000053257 sayılı başvurunuz 10.02.2020 tarihinde ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI IV. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ tarafından cevaplanmıştır:

06.01.2020 tarih ve 2000053257 sayılı CİMER başvurunuza istinaden yapılan inceleme neticesinde; Şikâyete bahse konu taşımacı firmadan Bölge Müdürlüğümüzce yazılı savunma istenilmiştir.

Firmanın cevabi yazısının incelenmesi sonucunda, Karayolu Trafik Yönetmeliği'nin 150. maddesi 10. fıkrasında açıklanan; " M2 ve M3 sınıfında seyahat eden yolcular koltuklarına oturduklarında ve araç hareket ettiğinde, emniyet kemerlerini bağlamaları konusunda aşağıdaki yollardan herhangi biri ile uyarılmak zorundadır:

a) Sürücü tarafından,
b) Muavin veya grup lideri olarak tayin edilen görevli tarafından,
c) Görsel-işitsel vasıtalarla

ç) Belirlenen ve her oturma pozisyonunda görülebilen işaret veya sembollerle" hükmü çerçevesinde dikkatli davranılması hususunda söz konusu firma yazılı olarak uyarılmıştır.”

 

 

 

 

ÖZEL HABER : **Ahmet KAPLAN ** ( TR HABER AJANSI )