Denetimlerde 200 Okul Servis Aracı trafikten men edildi

Okul servis araçlarının karışabileceği trafik kazalarını önlemek amacıyla, ülke genelinde trafik polis ekiplerince Okul Servis Araçları ve Şoförlerine yönelik olarak özel denetim gerçekleştirildi.

 

Denetimler neticiesinde ; Ülke genelinde 31.480 araç/sürücü denetlendi, 409 sürücünün Okul Servis Araçları Yönetmeliğinde belirtilen hususlara uymadığı tespit edildi,200 araç trafikten men edildi, 7 sürücü belgesi geçici olarak geri alındı,Toplam 1.984 trafik kural ihlali tespit edilerek işlem yapıldı.

 

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün denetim sonuçlarıyla ilgili açıklamasında şu ifadeler yer aldı :

"Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın huzur ve güven içerisinde okullarına gidiş ve gelişlerini sağlamak, servis araçlarının karışabileceği trafik kazalarını önlemek amacıyla, ülke genelinde 05-06 Mart 2020 tarihlerinde Emniyet Genel Müdürlüğünce Okul Servis Araçları ve Şoförlerine yönelik olarak özel denetim yapıldı.

Ülke genelinde 31.480 araç/sürücü denetlendi,

  • *409 sürücünün Okul Servis Araçları Yönetmeliğinde belirtilen hususlara uymadığı tespit edildi,

  • *200 araç trafikten men edildi,

  • *7 sürücü belgesi geçici olarak geri alındı,

  • * Toplam 1.984 trafik kural ihlali tespit edilerek işlem yapıldı.

 

Araç, şoför ve rehber personelden, Okul Servis Araçları Yönetmeliği hükümlerine göre eksiklikleri tespit edilenler ilgili Belediyelere ve Milli Eğitim Müdürlükleri kanalıyla da Okul İdarelerine bildirildi.


Türk Polis Teşkilatı olarak eğitim-öğretim dönemi boyunca çocuklarımızın trafik güvenliğine yönelik bu denetimlerin planlı ve periyodik olarak kararlılıkla yürütüleceği kamuoyuna saygıyla duyurulur."

 

 

 

ÖZEL HABER : **HALİS KAHRAMAN-** TÜRKİYE HABER AJANSI